PRODUKCE MLÉKA JE NA PRVNÍM MÍSTĚ

A glass of healthy milk

 

Užitkovost holštýnského plemene, u kterého úspěšně proběhlo převodné křížení z původních strakatých krav, dosahuje až 10 tisíc litrů mléka.

Dnes se v Deštné mohou pochlubit novou kruhovou dojírnou De Laval o 24 místech obsluhovanou uvnitř kruhu vybavenou airwash systémem.

„Již asi osm let, když jsme dosáhli užitkovosti kolem 7 000 kg, praktikujeme dojení třikrát denně. Každému chovateli, který chce začít s třísměnným provozem na dojírně, bych doporučil, aby dojil třikrát rovnou celé stádo. Krávy si při přechodech mezi režimy těžko přivykají. Krmení probíhá podle skupin tak jak jsou postavené a samozřejmostí je oddělení prvotelek od krav. Důležitý faktor, který považuji za alfu a omegu, je péče o končetiny. Paznehtář je u nás každý týden, pravidelné úpravy jsou před zapuštěním a ve sto dnech laktace. Jednou za měsíc jsou na programu koupele končetin. Přesto je vyřazování z důvodu kulhání nemalou položkou z celkové brakace. Přesto se pokoušíme navýšit stav krav.  Od roku 2006 důsledně ozdravujeme od IBR,“ stručně charakterizoval hlavní rysy chovu zootechnik.

Připařovací plán a plemenářské služby jsou podobně jako u prasat plně v rukou firmy Genoservis.  Na  jalovice se využívá sexované semeno. „Zabřezávání je průměrné, ale v této oblasti je neustále co zlepšovat. Je tedy nutností kromě sonografu potvrdit březost také palpačně“.